Gündem

Mert Yağız’ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında okul yöneticileri görevden alındı!

Mert Yağız’ın Aralık ayında yürekleri burkan ölümü sonrasında okulda kantin denetiminden sorumlu öğretmenin yanısıra; müdür ve müdür yardımcıları da görevden uzaklaştırılmıştı.

Haklarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından idari soruşturma başlatılan öğretmen ve yöneticiler soruşturmanın önceki gün okula giderek “adalet yerini buldu” diye pastalı kutlamalar yaptılar. Bu kutlamaların hemen ardından bugün “adalet gerçekten yerini buldu” ve soruşma yöneticiliklerin alınması ve görev yerlerinin değiştirilmesiyle sonuçlandı. Aynı zamanda kademe ilerleme cezası ve aylıktan kesme cezaları da verilen öğretmen ve yöneticiler hakkında Milli Eğitim Bakanlığı devam eden dava sonucuna göre yeni yaptırımlar uygulayabilecek.

Yaptırım uygulanan öğretmenlerden özellikle kantin denetiminden sorumlu olan ve “şırınga çikolatayı kantinde hiç görmedim” diyerek yalan beyanda bulunan şahıs hakkında dava devam etmektedir. Denetimden sorumlu öğretmenin ifadeleri kantin işletmecisi tarafından “kantinde şırınga çikolatayı sattık” beyanı ve “denetimden bu şekilde geçtik” itirafıyla da yalan beyanı ortaya çıkartmaktadır. Tüm belgeleriyle yayın yasağının kaldırılması sonrasında bunları açıklamaya hazırız. Fakat daha önemlisi; tüm bunlar olurken bunları bile bile kimi velilerin bu öğretmen ve yöneticilerin okula dönmeleri için imza kampanyaları başlatmaları, bir yavrunun göz göre göre ölümününü vicdanen sindirmeleri ve söz konusu kutlamaları tesis etmeleridir. Mert Yağız’ın ölümü vicdanların nasıl köreldiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Konuyla ilgili davanın sonuçlanmasıyla da adalet tam olarak yerini bulacaktır. #DenetimSizde

Powered by Vero