Gündem

Dün Twitter’da gündem olan meyve nektarının bilgileri tarafımıza ulaştı; Ürün toplatıldı!

Dün twitter üzerinden tarafımıza da gönderilen ve sonrasında gündem olan Cappy meyve nektarındaki “şeyler” ile ilgili bugün takipçimiz ile görüşme sağladık. Antalya’da yaşanan olayda takipçi içtiği meyve nektarının dibindeki yabancı maddeleri görüp şüpheleniyor. Sonrasında ortaya çıkan manzarayı da telefonuyla kaydererek Twitter hesabından paylaşıyor. Bu paylaşım kısa sürede gündeme oturdu ve 20 bini aşkın beğeni ile binlerce yorum aldı.

Takipçimize dün twitter üzerinden ürünün parti no ve STT/TETT bilgilerini sormuştuk. Kendisi ürünü önce Tüketici Heyeti’ne götürdüğünü, sonrasındaysa Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim ettiğini iletmişti. Tarım İl Müdürlüğü’nde yapılan incelemeler sonunda ürünün satın alındığı marketten diğer numuneler de toplandı. Yapılan analiz sonucunda takipçimize beyan edildiği üzere “üründe sorun tespit edildi” ve ürün söz konusu marketten toplatıldı. Bu konuda yakın tarihte Antalya İl Müdürlüğü tarafından söz konusu parti no’lu ürünler için genel bir toplatılma kararı çıkartılması muhtemel görünüyor. Bunun yanısıra takipçimize verilen şifahi bilgide; “Firmaya yüklü miktarda ceza kesilecek” ifadelerine yer veriliyor. Firmaya yüklü cezaya sebebiyet veren ve tüketicinin sağlığını tehdit eden “sorun tespiti” ise açıklanmıyor.

Takipçimiz talebimiz üzerine bugün tekrar İl Müdürlüğü’ne gitti ve dün yetkililere teslim ettiği ürünün fotoğrafını bize gönderdi. Cappy markalı 1 litrelik Karışık Meyve Nektarı’nın ambalajı üzerindeki MRS kodundan Mersin’de üretildiği anlaşılıyor. Ürünün TETT yani Tavsiye Edilen Tüketim Tarihine birkaç gün kaldığı görülüyor. Ürünün 04.02.2019 tarihinde OC1837 parti no ile üretildiği anlaşılıyor. Bu haliyle Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi de tartışmaya açılabilir. Öyle ki; Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi insan sağlığını tehdit edecek şekilde bozulmaya/küflenmeye uğramayan ürünler için kullanılıyor. Fakat bu üründe ve marketten tespit edilen diğer ürünlerde de görüldüğü üzere bu tarihin öncesinde sağlığı tehdit edecek şekilde bozulmalar görülüyor.

Bu kapsamda başta takipçimize tüketici farkındalığı ve konuya yaklaşımından dolayı tebrik ediyoruz. Bunun yanısıra bugün talebimiz üzerine yeniden ürüne ulaşıp tarafımızı bilgilendirdiği ve tüketici farkındalığıs ürecine katkısından dolayı teşekkür ediyoruz. #DenetimSizde

Powered by Vero